DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ DAHA YOK
Ankara'da kurulduğu günden bu yana başarılı operasyonlar ve sağlık alanında verdiği hizmetlerle gündeme gelen Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi ilklerine bir yenisini daha ekledi.

Sakatlığı nedeniyle sağ dizindeki menüsküsü alınan voleybolcu Dürdane Kökbudak’a (18) organları bağışlanan genç bir kadından alınan menüsküs nakledildi.

Ankara Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Bozkurt ve ekibi tarafından gerçekleştirilen ameliyat, Ereğli Belediye Spor’da oynayan Budak’a spor hayatına devam etme şansı verdi.

Ameliyatı gerçekleştiren Başhekimimiz Prof. Dr. Murat Bozkurt "Türkiye'de kadavradan menisküs nakli ilk defa yapılıyor. Dünyada da çok nadir olan olgulardan biri. Bizim, yaptığımız bu ameliyat kadavradan yapılan ilk menisküs nakli olmasının dışında farklı bir özellik de taşıyor. Nakil yapılan sporcumuzun, hem iç hem dış menisküsü alınmıştı. Biz, her ikisini de naklettik. Dünyada da bunun bir örneği yok" diye konuştu. Her iki menisküsün nakledildiği ameliyatın yaklaşık 4.5 saat sürdüğünü ve atroskopik yöntemle gerçekleştirildiğini anlatan Bozkurt, "Bu yöntemle, sadece menisküsü yerleştireceğimiz eklem kesileri yapıldı, kapalı yolla gerçekleştirildi" dedi.

Hastamız Dürdane Kökbudak, sevincini şu sözlerle anlattı: 14 Şubat'ta bu hastanenize yattım Sevgililer Günü hediyem, dizlerim oldu. Gerçekten çok mutluyum, hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Benim durumumda olan kişiler de inşallah bu şansa sahip olur, iyileşirler.